У щільному інформаційному потоці інколи дійсно важко відрізнити фейк від правди. Тим більш, ворог вдосконалює методи та знаходить нові способи зманіпулювати. Та все-таки у більшості фейків є щось спільне. Усього по кільком ознакам можна визначити чи фейкову інформацію ви бачите, чи правдиву.
1️⃣ Перше, на що варто звернути увагу — це тон і стиль повідомлення в каналі, чаті чи групі. Медійники з хорошою репутацією дотримуються журналістських стандартів і не вдаються до клікбейту, поширення неперевірених даних або ж емоційних переконань без доказів.
2️⃣ Якщо в повідомленні немає джерела інформації, не вказано автора коментаря чи в тексті посилаються на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація ПЕРЕВІРЕНА»), а також закликають «максимально поширити новину» — найімовірніше, перед вами фейк. Часто такі повідомлення ще й містять забагато знаків оклику, знаків запитань чи емоджі.
3️⃣ Буває й таке, що політикам чи громадським діячам приписують вигадані або вирвані з контексту коментарі. Тоді потрібна подвійна перевірка. Повідомлення варто знайти на інших публічних акаунтах спікера. Якщо коментар більше ніде не з’являвся, — це привід йому не довіряти.
4️⃣ Також трапляються перекручені чи навмисно неправильно перекладені слова, цитати з іноземних ЗМІ. В такому випадку варто розшукати першоджерело й перевірити текст оригінального повідомлення.
Більше про те, якими бувають фейки та як їх розпізнати читайте у лонгріді:
ukrainer.net/yak-rozpiznaty-feyk
Немає коментарів:
Дописати коментар